Šťastná slepice

Určování pohlaví kuřat, 3 metody co opravdu fungují

 Existuje několik základních technik určování pohlaví kuřat. S přibývajícími zkušenostmi se postupně naučíte rozeznávat pohlaví kuřat pečlivým pozorováním. Pokud jste netrpěliví a toužíte vědět kolik se vám vyklubalo kohoutů a kolik slepiček co nejdříve existuje několik metod. Tyto metody však budou fungovat  jedině při splnění určitých podmínek. Pro spolehlivé rozpoznání pohlaví je také nutné znát genetiku rodičů. 

První a nejuniverzálnější metodou pro určování pohlaví nejširšího spektra kuřecích plemen jsou peříčka na křídlech.

Druhá metoda, která také zahrnuje pozorování křídelního peří, rozlišuje mezi kohouty a slepičkami tím, že se sleduje vzor růstu per na křídlech kuřete.

Třetí metoda: určování pohlaví podle barvy a znaků kuřat.

Kohoutek z křížení krahujčí X divoké zbarvení

A konečně, nejspolehlivější a zároveň nejsložitější metoda ze všech, je metoda kloakální. Kloakální metoda spočívá ve sledování tvaru pohlavního orgánu uvnitř kloaky kuřete a hledání maličkého vyčnívajícího výrustku podobného cibuli, který, pokud naleznete, znamená, že držíte pravděpodobně kohouta. 

Mezi drobnochovateli se tato metoda nevyužívá. vyžaduje mnoho zkušeností.

První tři způsoby určování pohlaví kuřat mohou snadno provádět drobnochovatelé, přičemž zde občas dochází k omylům.

Japonská metoda (kloakální)

Japonská metoda (kloakální) určování pohlaví  je velmi složitý proces, který vyžaduje roky tréninku, protože existuje několik proměnných, které mohou způsobit záměnu. Jedno z pěti kuřat nemá snadno rozpoznatelný nebo „typicky tvarovaný“ pohlavní orgán, stejně jako skutečnost, že 40 % jednodenních kuřat má podobně vypadající cibulovité výčnělky. Velké líhně tedy zaměstnávají vysoce kvalifikované osoby, které provádějí proces určování pohlaví kuřat.

Sexování podle peří na křídlech

Existují dva způsoby sexování jednodenních kuřátek pozorováním jeho peří.

Sexing podle peří na letkách je jednoduchá technika, kterou může provádět i amatérský chovatel na dvorku.

  • určení pohlaví kuřátka podle toho, jak rychle mu rostou letky, lze snadno provést jednoduchým pozorováním. Časná přítomnost křídelních letek téměř vždy naznačuje, že vaše kuře je slepička.

Tato metoda funguje, pokud je otcem kuřat kohout jakéhokoli plemene středomořského typu (např. Leghorn, Minorka, Andaluska, Vlaška) chován se slepicí jakéhokoli pomalu opeřujícího plemene (např. Plymutky, Wyandotky, Javanky, Žerzejský obr, Rodajlendky, Hempšírky, Brahmánky, Kočinky nebo třeba Orpingtonky). Slepička se vždy vylíhne s velmi viditelným a již dobře vyvinutým peřím na křídlech! Nově vylíhnutí kohouti naopak vykouknou na svět bez viditelných per na křídlech. Při určování pohlaví je však důležitý čas, protože během několika týdnů doženou kohoutci slepičky a rozdíl už bude neznatelný. Slepičkám z tohoto křížení také dříve vyrostou ocásky.

  • Další  možností je sledovat vzory peříček křídlech  jednodenních  kuřat. Zatímco jemně, ale bezpečně držíte své kuřátko, roztáhněte jeho letky. Kuřata – kohoutci budou mít úhledný vzor „celé jedné délky“ peří, zatímco na konci křídel slepiček  se budou střídat dlouhá a krátká peříčka.

Poznejte pohlaví podle zbarvení!

Nejčastěji využívaná metoda u drobnochovatelů je určování pohlaví podle odlišného zbarvení. Tato metoda se používá u pohlavních kříženců i u některých plemen. Pohlaví podle barvy peří závisí na vlastnostech předávaných od rodičů kuřat – kohouti předávají svou okázalou barvu peří svým synům a slepice předávají své zbarvení peří svým dcerám. Kuřata, která dostávají své zbarvení tímto způsobem, se označují jako sex linked.

Jak můžeme tyto vlastnosti využít v praxi?

1. Zlatý vs stříbrný gen

Když se kohouti se zlatým zbarvením kříží se slepicemi se stříbrným genem, pohlaví lze rozeznat podle odlišného zbarvení.

 Kuřátka – slepice- jsou žlutohnědé neb načervenalé , zatímco kohoutci jsou bílé, krémové nebo břidlicové barvy. Kromě toho mohou mít obě pohlaví také viditelné pruhy. Nejčastěji se pro toto křížení používají kohouti rodajlendky a slepice v bílém zbarvení.

Kohouti se zlatým genem : Rodajlendka, Vlaška koroptví a žlutá, Minorky atd.

 

Stříbrné slepičky: Bílé Wyandottky, Bílé kolumbijské wyandotky, Wyandotka stříbrná černě lemovaná, Plymutka bílá kolumbijská, Plymutka stříbrná koroptví vlnitá, Sasexka kolumbijská, taktéž Brahmánka kolumbijská,…

Pozor! Výše uvedené budou fungovat pouze pokud kohouti budou pocházet ze skupiny zlatě zbarvených a slepice ze stříbřitých nebo divoce zbarvených plemen, aby bylo možné spolehlivě odlišit zbarvení kohouta a slepice.

2. Zlatá vs. krahujčí

Slepice ve zbarvení krahujčím, když je křížena s jakýmkoli kohoutem ve zbarvení buff, koroptvím nebo černým, předává kohoutům bílé skvrny na hlavě, stejně jako žluté zobáky, nohy a prsty. Slepičky se však líhnou tmavší, jsou celé černé s tmavými zobáky, nohama a prsty.

Není užasné, jaká kouzla nám genetika nabízí?

 

I když se tato metoda obvykle používá při určování pohlaví kříženců, existuje několik plemen, která mohou být tímto způsobem sexována –  jsou to plemena v krahujčím zbarvení. Všechna kuřata slepic v krahujčím zbarvení, která mají krásnou žlutou skvrnu na hlavě, jsou samci. Kuřata žluté Orpingtonky, která se vylíhnou s černou skvrnou na svých malých hlavičkách jsou slepice.

Ihned po vylíhnutí se dá rozlišit pohlaví podle zbarvení také u všech rodobarvě zbarvených slepic (např. vlaška, bielfieldka) nebo u plemene cream legbar, kde kohoutci mají skvrnu na hlavičce a jsou světlejší, zatímco slepičky mají u oka tmavou linku a jsou celkově tmavší.

Poslední a nejspolehlivější metodou určování pohlaví je určení podle DNA ze vzorku peří nebo skořápky. Tato metoda se v ČR zatím u drůbeže příliš nepoužívá, protože je poměrně nákladná ( 300 – 500 Kč) vzhledem k cenám drůbeže.

Přeji vám hodně štěstí v určování pohlaví, a pokud zrovna nechováte plemeno, kde lze určit spolehlivě pohlaví už po vylíhnutí nezoufejte a berte to z té lepší stránky. Užijete si trochu napětí a navíc naděje umírá poslední.

AŤ vám slepičky nesou!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *